podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Republika Konga - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Republika Konga - wiza, ambasady, przepisy

Brazzaville     
republika.konga
Republika Konga - podróże do Republiki KongaRepublika Konga - mapa krajuRepublika Konga - spis artykułów i galeriiRepublika Konga - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeRepublika Konga - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaRepublika Konga - szczepienia, zdrowie, poradyRepublika Konga - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EURORepublika Konga - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCORepublika Konga - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywateli RP obowiązują wizy na przejazd i pobyt. Wizę pobytową i tranzytową można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Republiki Konga. Jest możliwość uzyskania wiz na lotnisku w Brazzaville, należy jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami i uciążliwą procedurą. Od turystów wymaga się paszportu z minimum 6-miesięcznym okresem ważności; często władze graniczne żądają okazania biletu powrotnego.


Podróżowanie po kraju
Podróżowanie samochodem po kraju nie stanowi specjalnego zagrożenia, jednak dla pewności zaleca się wynajęcie przewodnika lub organizowanie wycieczek w kilka samochodów. Łączna długość dróg wynosi ponad 20 tys. km. Przed podróżą samochodem, szczególnie w porze deszczowej, należy upewnić się, czy drogi są przejezdne. Terenami o podwyższonym stopniu ryzyka są region Pool oraz prowincje Likoula i Sangha. W regionie Pool działają uzbrojeni rebelianci, którzy okresowo napadają na podróżnych (także na trasie linii kolejowej Brazzaville–Pointe-Noire). Likoula graniczy z prowincją l’Equateur (Demokratyczna Republika Konga), która w przeszłości była kontrolowana przez rebeliantów. Z kolei w Sangha znajdują się obozy dla uchodźców z Republiki Środkowoafrykańskiej. Ponieważ sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej pozostaje nadal napięta, podróżowanie w rejony północno-schodnie może być niebezpieczne. Kongo ma dwa lotniska międzynarodowe (Brazzaville i Pointe-Noire) oraz pięć lotnisk krajowych (Dolisie, Nkayi, Owanda, Ouesso i Impfondo).
Przepisy celne
Turysta może wwieźć do Konga: 100 szt. papierosów lub 25 szt. cygar albo 250 g tytoniu, aparat fotograficzny, radio, kamerę, odtwarzacz CD i 20 płyt, magnetofon, sprzęt sportowy i wędkarski. Na wwóz broni myśliwskiej potrzebne jest zezwolenie. Osoby wwożące komputery osobiste na własny użytek obowiązane są zgłosić to służbom celnym.
Bezpieczeństwo
W porównaniu z innymi państwami regionu (np. Demokratyczną Republiką Konga) Kongo jest krajem bezpiecznym. W dużych ośrodkach miejskich, przede wszystkim w dzielnicach centralnych, służby policyjne zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Należy jednak unikać podróżowania nocą lub w pojedynkę, przebywania na plażach oddalonych od osiedli i odwiedzania ubogich dzielnic w dużych miastach. Na­pady na turystów zdarzają się rzadko, w większości na terenach słabo zaludnionych
Przydatne informacje
• Baza turystyczna jest dobrze rozwinięta, szczególnie na wybrzeżu (Pointe-Noire) oraz w większych ośrodkach miejskich. Przykładowe ceny: doba w hotelu średniej klasy 50–80 EUR, wynajęcie taksówki na 1 godzinę 5 EUR, posiłek w restauracji (obiad lub kolacja) 10–15 EUR.

• Po wypadku samochodowym z obrażeniami ciała nie należy zatrzymywać się na miejscu, lecz pojechać na najbliższy posterunek żandarmerii lub komisariat policji (możliwość zaatako­wania przez okoliczną ludność).• Kongo charakteryzuje się klimatem równikowym, tzn. wysoką temperaturą i bardzo dużą wilgotnością powietrza. Pory roku: długa pora deszczowa (październik–grudzień) – temperatura od 25 st. C do 35 st. C, częste opady deszczu; krótka pora sucha (styczeń–luty) – brak opadów, temperatura wzrastająca; krótka pora deszczowa (marzec–kwiecień) – wysoka temperatura i częste opady; długa pora sucha (czerwiec– wrzesień) – brak opadów, temperatura od 20 st. C do 25 st. C.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych